• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/DuaKutuphanesi
  • https://www.twitter.com/DuaKutuphanesi
Site Haritası
EVLİYALAR ANSİKLOPEDİSİ
HAVAS İLMİ
BÜYÜK ŞAFİİ FIKHI
 Büyük Şafii Fıkhı
 2019_dini_gunler
Kur'an-ı Kerimde Adı Geçen Peygamberler
 kur-an-da-isimleri-gecen-peygamberler
RASTGELE DUALAR
Doç. Dr. Mehmet Sena Ekici
bilgi@duakutuphanesi.com
GERÇEĞİN HAYALİ
11/11/2019

Allaha ait düsturları, ilkel gören birisini de Allah’ın kanunlarının yanındaymış gibi gösterme gayretkeşliği nedendir, anlayamadım gitti. 

 

Ölmüş veya sağ olması fark etmez. Fakat, lüzumsuzca bir gayretle, bazı şahısları dinin taraftarı göstermeye çalışanları, taraftar gösterdikleri şahıs bile; ya "yalakalık veya yalancılık" madalyasıyla taltif ederdi. 

Eğer ciddi ciddi savunuyorsa; yanına çağırır, bir cezaya da muhatap ederdi veya edebilirler. Ama korkakların, iki yüzlülerin, vicdan özürlülerin sayısı bitmez galiba. Hele taklacıların, hiç mi hiç bitmezmiş.

 

MİSALİN MİSALİ

 

Bazı kabile adetlerinde şöyle bir durum geçermiş vaktinde; kısmen devam eden de olabilir. Bir cenazede yakın akraba, dost, tanıdık (derken çemberi genişletebiliriz) ların ağlaşmaları ve bu yönde aşırı efor sarf etmeleri ve bu görüntüyü dramatize etmeleri varmış. Böyle bir adet olur da taklacılar boş mu durur? 

 

"Kraldan ziyade, kralcı" olmak var ya...??

...Adamın gitmediği, görmediği Coğrafyaya göndermek mi dersiniz, oralarda hayatının bir kısmını geçirmiş olmak mı dersiniz, daha neler neler.

 

Öylesine hayali bir kahramanlık yüklenir ki; yemediği yemekleri yemesi, yapmadığı iyilikleri yapması vs.

 

Neden olduğu kötülükler, zulümler ya korkudan ya da yalakalıktan görülmezmiş.

Herkeste "çok yaşa padişahım " ruhu ve havası!

 

Hiç kimsede; "Kral Çıplak" cesareti ve tavrı görülmemiş. Hal böyleyken; hiç kimse hayatından memnun olmazken bile, söz sırası o şahıslara gelince; zarar gören de görmeyen de memnun görünürmüş...

 

"Anasını kaçıranı; babası olarak kabullenmesi", çokça görülür bir hal olmuş. Siz böyle bir dünyayı görseydiniz ne yapardınız?

 

Böyle bir hayatı, hayal edebilir misiniz?

 

Derken; gizli veya yarı açık memnuniyetsizler de zamanla elde ettikleri imkanları kaçırmamak uğruna; muhalif elbiseyi çıkarıp, susmayı veya "uyumlaştırmayı" tercih etmişler. O çektiren ve kahraman addedilenler hep alkışlanmış ve üzerinden sermaye sağlanacak bir sektör haline gelmiş...

 

ZITLARI BİR ARAYA TOPLAMA ZAVALLILIĞI

 

Şahısları, sistemle veya dinle uyumlaştırma adına herkes kendince fetva yarışına girivermiş. Kısacası; Allaha ait her şeyi toplum hayatından silme amaç ve gayretini taşırken; hayatında ve sonrasında, adeta bir Kürt atasözünün deyişiyle; "Allah’ın kesesinden düşmanlarına rahmet okumak" adet haline getirilmiştir. (jı kîsê kurim, xweş di birim) Kısacası; "El kesesinden cömertlik" meselesini hatırlatır. 

 

Zamanla, muhalefette çok az bir kesim kalmış. Canları ve menfaatleri neyi gerektiriyorsa öyle yapmışlar kahramanlarını!

 

İstedikleri renk ve cins kumaştan giysiye, istedikleri coğrafya ve mekanlarda yaşamışlığa istedikleri inanç sistemine uyumlaştırma derken; iş uzayıp gitmiş ama, menfaat ve menfaatçiler hep türemişler!..

 

Amacımız; burada kişilere hakaret ve iftira değildir. Ama, o şarlatanlar da biraz edepli olsunlar; olmamışları yapıştırmaktan, yapılmışları da uzak tutmaktan vazgeçsinler. "Utansınlar " kelimesini onlar için kullanamam; bu kez onlarda olmayanı, onlarda göstermekle iftira atmış olurum. 

 

Şöyle başınızı her iki elinizin arasına alır, düşünürseniz; dünya tarihini, Türkiye tarihini, bölge ve aile tarihlerini. Kim darılırsa darılsın, küserse küssün diyebiliyorsanız; gerçeği görmek pek mümkün. Âmâ, kadere de iman etmeniz gerekir.! 

 

Bana göre, inancınızın farklılığı fazla önemli değildir. Ülkedeki, mevcut hukuk düzeni, sizin kader anlayışınızı belirler; idareci ve hukukçuların titrine pek aldanmayın, sinirlenince tek sayfayı okurlar. 

 

Ver elini Kimsesizler mezarlığı, dereler, çukurlar veya fazla iyimserseniz; ucuz mezarlıklar. Karaca Ahmet gibi yerlere servetiniz yetmez derim...

 

Ne dersiniz etrafımıza şöyle bir baksak mı acaba? Günlere, aylara nutuklara. Ya asıl kahraman olup da ismi cismi okunmayanlara ne desek?

 

Biz bu gerçeğin ve hayalin neresindeyiz?176 kez okundu. Yazarlar

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın

Yazarın diğer yazıları

ÜYELİK GİRİŞİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi1
Bugün Toplam59
Toplam Ziyaret3568969
DUA KÜTÜPHANESİ
KÜTÜB-İ SİTTE
 salavati_serife
BÜYÜK ŞAFİİ FIKHI