• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • https://www.facebook.com/DuaKutuphanesi
  • https://www.twitter.com/DuaKutuphanesi
Site Haritası
EVLİYALAR ANSİKLOPEDİSİ
HAVAS İLMİ
BÜYÜK ŞAFİİ FIKHI
 Büyük Şafii Fıkhı
 2019_dini_gunler
Kur'an-ı Kerimde Adı Geçen Peygamberler
 kur-an-da-isimleri-gecen-peygamberler
RASTGELE DUALAR

Hz. Ömer'in Duaları

Yâ İlâhî! Gizlediğim şeyleri açığa çıkardıklarımdan daha hayırlı kıl. Açığa çıkardıklarımı da güzel kıl.
Yâ İlâhî! Katılığımı yumuşat, cimriliğimi cömertliğe çevir, zaafıma kuvvet ihsân buyur.

Yâ İlâhî! Yaşım bir hayli ilerledi, kuvvetim tükendi, yardımcılarım da dağıldı. İfrât ve tefrîte girmeden, kulluk vazîfemi ihmâl etmeden ruhumu al!

Yâ İlâhî! Gaflet içindeyken canımı almandan, beni gaflette bırakmandan ve gāfillerden olmaktan sana sığınırım.

Yâ İlâhî! Emrinde bizleri sâbit-i kadem (ayağımızı sâbit) kıl ve bizi koru.

Ya İlahi! Şüphesiz ben katı kalpliyim. Rıza-yı Şerifini ve ahiret yurdunu talep etmek gayesiyle hakka uyarak sana itaat edenler için, beni yumuşat. Zulmetmemek, haklarında tecavüzde bulunmamak şartıyla düşmanlarına, bozgunculara ve münafıklara karşı sert ve şiddetli olmamı nasip et. 

İlahi! Muhakkak ki, ben çok cimriyim. İsraf etmeden, har vurup harman savurmadan, riyasız(riya; gösteriş) ve süm’asız(süm’a: samimiyetsizce söylenen söz) olarak, şuurlu bir şekilde, iyi işlerde beni cömert yap. Bununla, rızanı ve saadet yurdunu gaye edinmemi müyesser eyle. 

Allahım! Müminler için alçak gönüllü, yumuşak huylu olmamı ihsan buyur. İlahi! Çok gafil, çok unutkanım. Her halükarda seni zikretmemi, ölümü hatırlamamı ilham eyle. 

İlahi! Sana kulluk ve itaat hususunda çok zayıfım. Taatinde neşe lütfet. 

İlahi! Tam ve sağlam bir imanda, iyilikte, takvada, huzurunda yüce makamının anmada, Senden hâyâ etmede beni sabit kıl. Seni razı edecek hususlarda, huşu ve nefis muhasebesinde vakti değerlendirmeyi, şüpheli olan şeylerden sakınmayı bahşeyle. Ya 

İlahi! Dilimin Kitab-ı Keriminden okuduğu şeyler hususunda düşünceli ve tedbirli olmamı, onu iyice anlamamı, manalarını tam olarak bilmemi, ibret nazarı ile bakmamı, hayatta oldukça onunla amel etmemi lütfeyle. Şüphesiz ki, Sen her şeye kâdirsin. 

Not: Hz. Ömer’in ilk halife seçildiğinde ettiği bu duayı, İslam Düşüncesi Dergisinin 5. sayısından(Yıl: 1967), Süleyman Uludağ beyin tercümesinden naklettik.


YASAL UYARI: 
Muhsin Demirtaş™ Kullanıcı Adı Resmi ve Ticari Markadır. Her Hakkı Yasal Olarak Saklıdır. © Copyright 2016 
İş Bu Nedenle Sitemizde Yayınlanan Bu Yazının / Haberin / İçeriğin Tüm Hakları Muhsin Demirtaş’a Aittir. Kaynak Gösterilse Dahi Bu Yazının / Haberin / İçeriğinin Tamamı İzin Alınmadan Kesinlikle Kullanılamaz Ancak Alıntılanan Bu Yazının / Haberin / İçeriğin Bir Bölümü Alıntılanan Yazıya Aktif Link Verilerek Kullanılabilir. İzinsiz Kullanıldığında Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 5846 Maddesi Gereğince, Kullananlar Hakkında Yasal İşlem Uygulanır.
ÜYELİK GİRİŞİ
Ziyaret Bilgileri
Aktif Ziyaretçi5
Bugün Toplam25
Toplam Ziyaret3564734
DUA KÜTÜPHANESİ
KÜTÜB-İ SİTTE
 salavati_serife
BÜYÜK ŞAFİİ FIKHI